Franchising Veren Cafeler

Anahtar Teslim Cafe Sahibi Ol!

Türkiye’de cafe sektörüne yatırım yapmak bir çok girişimcinin öncelikli istekleri arasında yer alıyor. Ancak franchising veren cafeler yatırımcıların tercihini zorlaştırıyor. Markanın bir isimden öte, bir bütün olduğu gerçeği ile yatırım yapmak gerektiğini değerlendiren yatırımcılar, en doğru markanın peşinde arayış içinde.

sıradaki senin şehrin

Blog

Franchise Başlatmanın Temellerinde Neler Olmalıdır? | 2018

Franchise Başlatmanın Temellerinde Neler Olmalıdır? | 2018

Franchising veren cafeler, ideal bir sistem kurgulamalıdırlar. Çünkü franchise alanın bilmesi gereken birkaç önemli bileşen vardır.

Yenilikçi fikir ve konsepte sahip olmak, en önemli gerekliliklerden biridir. Konseptin benzersiz, motive edici, çekici ve aynı zamanda uzun vadeli bir potansiyele sahip olması gereklidir. Bunlar başarılı olmak için bir işletmede gereken en önemli şeylerdir.

İşlemleri ve hizmetleri gerçekleştirmek için sistematik standartlar da gereklidir. Gerekli standartlar, konseptin doğrularıyla birlikte prosedürleri ve politikalarını içerir. Sistem,  cafe franchise’ı yönetme ve sürdürülebilir olması adına benzersiz yolları hakkında özel bilgiye sahiptir . Sistemler genelde kullanım kılavuzu ile karakterizedir. Franchising veren cafeler, sistemlerini anlatan ve uygulanabilir bilir işletme kullanım kılavuzuna sahip olmalıdırlar.

Sistemin devredilebilir olma özelliğine ihtiyacı vardır. Devredilebilir olmadan kast, bilgi ve reçetelerin, eğitim ve denetim ile yatırımcıya eşit oranda aktarılabilir olmasını kapsar. Yeni franchise sahiplerinin franchise sisteminde endüstride daha önce tecrübe kazanması için herhangi bir gerekliliğe ihtiyaç duymaması gerekir. Franchising veren cafeler, girişimciye sistemlerini verdiklerinde, franchise sahibinin işletmeyi yürütebilecek yetenekte olması gerekir . Ayrıntılı bilgi ilk eğitim programı, kullanım kılavuzları ve franchiser tarafından verilen tutarlı destek aracılığıyla aktarılır.

Franchising Veren Cafeler Kimlik Sahibi Olmalıdır | 2018

Franchising Veren Cafeler Kimlik Sahibi Olmalıdır | 2018

Benzersiz bir kimliği olması çok önemlidir. Konsept, franchise’a rekabetçi bir pazarda kendine özgü bir kimlik kazandıran önemli özelliklere sahip olmalıdır. Kimlik, logo ve ticaret elbisesi, yerin tanımı, işin ticari markaları ve sunulan ürünler ile hizmet markaları gibi birçok şeyi içerebilir. Birbirini tekrar eden, sadece isim değişikliği sağlamak üzerine kurgulanmış marka oluşturma politikası sürdürülebilir olmayacaktır. Franchising veren cafelerbirbirine tıpa tıp benzer şekilde var olmaya devam ettikleri sürece, sektöre ve franchise’larına zarar verici olacaktır. Sadece kimliğin kazanılması değil, bu kimliğin gerçekten farklı olması önemlidir.

bayilik veren cafeler

Sistemin korunması franchise sahibi tarafından mümkün olan en fazla ölçüde düşünülmelidir. Sistemin korunması, mülkiyet bilgilerini gizli tutmak, rekabete aykırı sözleşmelerden ve rekabeti önleme anlaşmalarından yararlanmak, kayıtlar için telif hakkı koruması önermek , eğitim videoları, anahtar belgeler ve çok sayıda başka şey.

Beceri ve tecrübe, bir cafe franchise için en önemli gerekliliklerden biri olarak düşünülür. Oysa franchise sisteminde, franchise alanın işlerini yürütmek konusunda tecrübeli olması yeterli olmalıdır. Gerekli olan tüm beceri ve tecrübe, franchising veren cafeler tarafından aktarılabilir olmalıdır. Ancak, bu konu işletme tecrübesine sahip yatırımcıların, tecrübelerinin hiç bir anlam taşımadığı anlamına gelmemeli.

bayilik veren cafeler

Franchise Sahiplerinin Birincil Hedefi Para Kazanmak | 2018

Franchise sahibi için işletme tecrübesinin gerekli olduğu çeşitli nedenler vardır. Deneyimli bayiler, kendileri tarafından önerilen konseptin uygulanabilirliğini sergilemekte yardımcı olabilir, sistemin ve konseptin geliştirilmesine yardım edebilir. Bunlar, franchiser için yararlı faktörlerin bazılarıdır. Sistem, deneyimli franchisor’ lardan faydalanmaya açık olmalıdır. Merkez politikalarına sadık, ancak gerek lokal, gerek genel doğrularla, markaya değer katacak girişimcileri, sistemde tutmak gerekir.

Franchising veren cafeler, franchise sahiplerinin birincil hedefinin  para kazanmak olduğunu unutmamalıdır. Her franchise, yatırımlarında mümkün olan maksimum getiriyi sağlamayı hedeflemektedir. Franchise sahibinin, konseptin, gayrimaddi hak bedelinin ve diğer ücretlerin ödenmesinden sonra franchisee’nin kârlı olmasını sağlayacak azami kar üretme kabiliyetine sahip olmasını sağlamasını gerekli kılmaktadır.

Kullanım el kitabı, sistem standartlarını takip etmek için franchise alanlarının izleyeceği belgedir. Kullanım kılavuzunun her şey dahil olması ve yeni işlemler başlatıldığında güncellenmesi esastır.

Sektöre ilk defa girecek franchise sahipleri ilk aşamalarında ek destek ihtiyacı duyabilir. Franchising veren cafeler, franchisee’ye yeterli desteği sağlayabilecek yönetim ve yöneticileri kullanmalıdır. Yönetim, franchisee’nin seçiminde, kira müzakerelerinde, personel alımı ve personel eğitilmesinde ve pazarlama ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı olmalıdır.

Ayrıca franchise alanının franchisingli birimlerin düzenli aralıklarla denetlenmesi için yeterli zamana sahip olması da önemlidir. Bu denetim, sistem standartlarının franchise’leri tarafından uygun bir şekilde takip edildiğinden emin olmak için gereklidir.

Etiketler: franchising veren cafeler , franchising veren cafeler 2018

franchising veren cafeler

Bu yazıya oy verin :
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
2018-09-27T10:20:16+00:00