Bayilik Veren Firmalar
Bayim Olmak İster Misin?

Türkiye’de franchising pazarı bayilik veren firmalar ile tam anlamıyla büyüme rekoru kırıyor. Türkiye deki en büyük 100 bayilik veren firma, 11 bin 380 zincir işletmeye ulaştı. Bu markalar 2018 sonuna kadar 4 bin 303 franchise şube açmayı planlıyor.

london-cafe-form-yazi

Bayilik Veren Firmalar

2016 ve 2017 ’yi zor yıllar olarak yaşıyoruz. Terör saldırıları, mülteci krizi, darbe girişimi gibi pek çok sarsıcı olayın hem siyaset hem de ekonomi üzerinde pek çok etkisi oldu. Yaşanan olumsuzluklara rağmen franchising sektörü büyümesini sürdürmeyi başardı.2015 yılında 43 milyar dolarlık ciroya ulaşan sektörün 2016 yılını 50 milyar dolarla kapattı. 2017’de de büyüme devam etmiş ve pazar 60 milyar dolara ulaştı.

Bayilik Veren Firmalar Büyümeye Devam Edecek mi ? | 2020

Türkiye’de bayilik veren firmaların sayısı 2 bin 500. Avrupa Franchise Federasyonu (EFF) istatistiklerine göre, Türkiye franchise sayısına göre Avrupa birincisi. Türkiye’yi bin 375 markayla Fransa, 960 markayla Almanya izliyor. Dünyanın en güvenli yaygınlaşma modeli olan franchising hemen hemen her sektörün ilgisini çekiyor.

Türkiye’de franchise pazarı ve perakende sektörü hızlı büyümesini sürdürecek. Bayilik veren firmalar, yurtiçinde ve yurtdışında şubeler açmaya devam edecek. UFRAD (Uluslararası Franchising Derneği) verilerine göre, Türkiye’de bin 876 zincir mağaza var. Bunların %24’ü yabancı, %74’ü Türk kökenli markalar. Bunlara ait 50 bin civarında şube franchise ya da bayilik sistemiyle büyüyor. Türkiye’de bayilik veren firma sayısı 1471. Zincirler içindeki oranı ise %78. Sadece kendi şubelerini açıp kendileri işleten zincirler %22 oranında. Çok değil bundan beş yıl öncesine kadar bayilik veren firmalar  400-500 arasında değişiyordu. Sadece bu rakamlar bile franchise pazarındaki muazzam büyümeyi gösteriyor. Bu marka ve temsilcilerinin oluşturduğu pazarın yıllık hacmi ise 35 milyar dolara ulaştı.

bayilik-veren-firmalar-3

Bayilik Veren Firmalar Arasından Hangi Sektörler Ön Plana Çıkıyor ? | 2020

Türkiye’de franchise pazarı şimdiye kadar bayilik veren cafeler öncülüğünde büyüdü. Yapılmış ve yapılacak yatırımların büyük bir kısmı yiyecek içecek sektörüne gerçekleşiyor.  Yatırımların yeme – içme sektörüne bu denli kaymasının temel nedenlerinden biri, ekonomik krizler karşısında göstermiş olduğu direnç olarak gözüküyor.

İnsanların dışarıda yemek yeme alışkanlıklarının artması, toplumun sosyalleşme alışkanlıklarının değişmesi, yeni alışveriş merkezlerinin hız kesmeden açılması, insanların yoğun iş temposu, artan gelir düzeyi,  zevk ve tercihlere olan eğilimlerin artması, değişen dünyayla birlikte insanların dış görünüşlerine önem vermesi, gelişen konut piyasası sayesinde, sosyalleşme artıyor ve yeni yeme içme alanlarına ihtiyaç duyuluyor.

Firmalar, toplumun genel yapısına uygun bir şekilde gelişim göstermeleri halinde süreklilik ve karlılık sunacakken, buna ayak uyduramayan ve dünyadaki gelişmelerden kopuk olan firmalar, ne yazık ki sektöre veda etmeye hazırlanıyor.

 

Etiketler : bayilik veren firmalar , bayilik veren firmalar 2020

Bu yazıya oy verin :
[Toplam: 1 Ortalama: 5]